Ostrava? Kdeže. Nejvíce problémů s plícemi odhalily testy na jihu Čech  Budějovice
  19.06.2019

V celorepublikové akci zaměřené na kontrolu plic dopadl nejhůře Jihočeský kraj. Přesně 26,5 % lidí, kteří v Jihočeském kraji zavítali do vybraných lékáren zkontrolovat stav svých plic, zjistilo, že jim nefungují správně.

Největší zájem o měření měli lidé ve:

Zlínském kraji - účastnilo se 409 lidí

Ústecký kraj - účastnilo se 486 lidí

Moravskoslezském kraji - účastnilo se 509 lidí

 

Nejčastěji měli lidé plíce v nepořádku v:

Jihočeském kraji - 26,5 %

Královéhradeckém kraji - 23,6 %

Moravskoslezském kraji - 20,8%

V celé republice si přišlo zkontrolovat stav svých plic celkem 3 601 lidí, u téměř pětiny z nich lékárníci zjistili, že jim nefungují správně. Nejhorší byly výsledky v Jihočeském kraji. 

Tam lékárníci naměřili 55 lidem při akci Týden měření plicního věku určitou míru obstrukce, v jednom případě dokonce velmi těžkou a rovnou pacienta poslali k lékaři. Obstrukce se při měření projevuje tím, že člověk nedokáže vydechnout plyny z plic tak rychle, jak by měl. Znamená to, že může trpět například chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) nebo průduškovým astmatem.

Zkontrolovat kondici svých plic si přišlo do vybraných lékáren v Jihočeském kraji celkem 208 lidí, z toho 33,2 % mužů a 66,8 % žen. Z lékáren jich 153 odcházelo s úsměvem na tváři a potvrzením, že jejich plíce fungují, jak mají, 55 už takové štěstí nemělo.

„Při podobném měření v loňském roce mělo v Jihočeském kraji normální hodnoty více než 90 % návštěvníků. Letos se zřejmě odhodlali přijít i ti, kteří už nějaké obtíže sami pociťovali,“ vysvětluje si „nejhorší výsledky v republice“ Lukáš Páleník z Alphega lékárny Šumava České Budějovice, která se letos do akce také zapojila.

Podle zkušeností lékárníků lidé na podobná měření raději zajdou do lékáren než do ordinací lékařů. Vnímají totiž prostředí lékáren jako méně formální, a jsou tak otevřenější řešit zdravotní problémy. Toto měření má charakter doporučení a je na každém, zda radu lékárníka uposlechne a lékaře vyhledá.

Podstatou vyšetření plicního věku je měření rychlosti výdechu pomocí speciálního screeningového přístroje. Výsledek každého vyšetřeného člověka pak následně lékárníci porovnali s normálními hodnotami zdravých osob. Měření trvalo přibližně 10 minut a součástí byl i krátký dotazník a pohovor s lékárníkem. Měření je screeningová metoda, která nestanovuje diagnózu ani nenahrazuje lékařské vyšetření. Jejím cílem je včasný záchyt nemocných a prevence závažných plicních chorob.


Autor: ) ( red
Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

Partneři portálu: