Na tisíc obyvatel Budějovic zemřelo v koncentráku, v ulicích je připomenou StolpersteinyKameny zmizelých připomínají obyvatele měst, kteří zahynuli v koncentračních táborech. Zdroj: Ilustrační foto  Budějovice
  07.08.2019

Kameny zmizelých, takzvané Stolpersteiny, se objeví v dlažbě ulic jihočeské metropole. Uctí tak památku obyvatel města, kteří za války byli transportováni do koncentračních táborů, kde povětšinou zahynuli. Letos kamenů zmizelých přibude jedenáct.

Stolpersteiny neboli kameny zmizelých jsou stále častěji k vidění v ulicích evropských měst. Jsou smutnou připomínkou nedávné minulosti a obyvatel, které nacistický režim zavlekl do koncentračních táborů. 

Nyní se zlaté plakety objeví i v dlažbě českobudějovických ulic. Radní jihočeského krajského města odsouhlasili žádost společnosti Post Bellum na jejich umístění. 

Pět kamenů zmizelých se tak objeví v ulici U Tří lvů a jeden v ulici Mánesova. „V Českých Budějovicích plánuje společnost letos začít dlouhodobou aktivitu pravidelného a každoročního pokládání těchto kamenů. Z našeho města bylo odvezeno do nacistických koncentračních táborů více než tisíc osob, z nichž velká většina byla zavražděna. Pro letošní rok bylo vybráno jedenáct osob a další budou přibývat,“ uvedl náměstek primátora Tomáš Bouzek .

Stolpersteiny jsou mezinárodní dlouhodobou aktivitou, která připomíná zmizelé a zavražděné židovské občany evropských měst. Projekt německého umělce Güntera Demminga, který v roce 1992 v Kolíně nad Rýnem položil první kámen, se rozrostl do formátu sdružujícího v podstatě celou kontinentální Evropu.


Autor: ) ( red

Místo události: U Tří lvů,České Budějovice

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: