Květnové svatby táhnou čím dál víc. Mezi daty slibů lásky však dál vede létoSvatba je jedním z důležitých milníků lidského života. Zdroj: Ilustrační foto  Budějovice
  29.04.2019

Svatba v máji, do roka máry, říkalo se. Někdejší pověry už ovšem v současnosti přestávají platit. Stejně jako jejich souvislost s ročním cyklem. A tak i v Českých Budějovicích stoupají počty květnových svateb. Na letní měsíce ovšem ještě nemají, ale už nejsou jen tradovaným prokletím.

Dvacet devět ohlášených májových svateb eviduje českobudějovická matrika. To je pro srovnání s rokem 2006, kdy jich bylo pouze šest, skoro pětkrát tolik. Zdá se tedy, že někdejší pověry o smůle, kterou s sebou květnový sňatek přináší, už jsou pryč.

V minulosti měly pověry opodstatnění i z hlediska ročního cyklu. Pokud se lidé vzali v květnu, pak byl předpoklad narození potomka na přelomu roku. To také znamenalo minimum zásob a nepříznivé podmínky pro start života novorozence. V době hojnosti a porodnic už toto nikdo řešit nemusí.

„K obřadu přistupuji svátečně, protože takovou událost lidé absolvují poprvé a někdy i naposled. Já se snažím jim tento slavnostní vstup do společného života zpříjemnit. Pokud se člověk ujme role oddávajícího, měl by vládnout jistou mírou empatie, aby se dokázal vcítit do mysli snoubenců,“ komentoval svou milou úlohu náměstek primátora Ivo Moravec. Jak také dodal, oddává rád, protože to je milé zpestření každodenní práce. A často prý také to nejpříjemnější, co ze své pozice může udělat.

Stále však počty květnových svateb nemohou konkurovat letním měsícům. Během června až září se oddávající nezastaví. Oblíbený je pak také duben. 

 

Názvy svateb (podle délky trvání sňatku)

1. bavlněná, 2. papírová, 3. kožená, 4. květinová, 5. dřevěná, 6. železná, 7. vlněná, 8. bronzová, 9. měděná, 10. cínová

11. ocelová, 12. hedvábná, 13. krajková, 14. slonovinová, 15. křišťálová, 20. porcelánová, 25. stříbrná, 30. perlová

35. korálová, 40. rubínová, 45. safírová, 50. zlatá, 55. smaragdová, 60. diamantová, 65. kamenná, 70. platinová, 75. nebeská svatba


Autor: Petr Jindra

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: