Magický Krumlov přivítá umělce mnoha žánrů: třeba houslového virtuose Ivana Ženatého nebo Dashu

  Budějovice
  19.07. 21:00 - 10.08.2019 22:30

Reprezentativní multižánrová přehlídka patří k nejvýraznějším událostem kulturního léta v České republice. Za skvělým renomé festivalu stojí atraktivní program, hosté zvučných jmen, vysoká umělecká úroveň a výjimečná místa konání koncertů.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov od 19. července do 10. srpna nabídne 23 koncertů napříč žánry.

„Letošní festival v některých oblastech navazuje v úspěšných koncertech na předchozí ročníky a zároveň přináší nové umělecké projekty, jako například zahajovací večer u zámecké barokní fontány, operní představení Händelovy Terpsichory nebo dva koncerty k 30. výročí pádu železné opony v interiéru boletického kostela a na prostranství před ním,“ konstatuje Jaromír Boháč, prezident festivalu. 

Klasika, jazz, folk, muzikál, opera, world music i bravurní prolínání žánrů… Připraveno je celkem 23 koncertů, které se uskuteční v dobových interiérech a exteriérech Státního hradu a zámku Český Krumlov i v dalších prostorách města zapsaného na seznam světového dědictví UNESCO. A poprvé také v kostele sv. Mikuláše ve vojenském prostoru v Boleticích! 

Programové tipy

Mimořádnou žánrovou pestrost 28. MHF Český Krumlov dokládají jména hvězdných hostů. Z osobností klasické hudby se představí například houslový virtuos Ivan Ženatý – 31. 7. v Maškarním sále v programu Večer s J. S. Bachem – vzácné Guarneriho housle v rukou Mistra.

Rokokový Maškární sál na čtvrtém nádvoří českokrumlovského zámku bude hostit také koncert s názvem Harmonie dechů, strun a kláves proslulého hornisty Radka Baboráka s kytaristkou Miriam Rodriguez Brüllovou a Baborák Ensemble (8. 8.) i Gratulační večer k 70. narozeninám houslisty Bohuslava Matouška (6. 8.), jenž se představí spolu se svými talentovanými žáky. 

Lenka Filipová v Pivovarské zahradě nabídne úpravy věhlasných skladeb pro klasickou kytaru, lidové písně, šansony i novinky z alba OPPIDUM. Výtečná zpěvačka a kytaristka 1. 8. vystoupí se svými hosty a se smyčcovým oktetem Brno Strings. Proslulý vokální sextet Take 6 v Pivovarské zahradě z 16. století zazpívá 20. 7. Desetinásobní držitelé prestižní ceny Grammy společně se Severočeskou filharmonií Teplice rozezní prostor s výjimečným geniem loci moderním gospelem s jazzem, soulem, funkem, R&B a popem. 

Unikátní spojení klasické a lidové arménské hudby s energií rocku a jazzu v Zámecké jízdárně 2. 8. zprostředkuje koncert Songs of Exile – společný projekt souboru The Naghash Ensemble of Armenia a smyčcové sekce Jihočeské filharmonie. Vynikající arménští instrumentalisté hrající na duduk, oud, dhol a klavír spojí síly s filharmoniky, aby pod taktovkou arménsko-amerického skladatele Johna Hodiana představili hudbu založenou na duchovních textech středověkého mystického arménského básníka M’krtiche Naghashe. 

Jedinečným crossoverovým projektem je Michael Jackson Symphony, legendární hity krále popu zazní 27. 7. v Pivovarské zahradě live v nových aranžích v podání Dashi, Nadi Wepperové, Dušana Kollára, Dušana Marka, Filharmonie Hradec Králové a Moondance Orchestra Martina Kumžáka! Sólisté z Broadwaye Capathia Jenkins a Hugh Panaro se spolu s českými zpěváky z Divadla Broadway Michaelou Gemrotovou a Marianem Vojtkem představí 3. srpna v muzikálovém projektu Broadway meets Broadway. Závěrečný operní galakoncert s názvem To nejlepší ze světové opery přivede 10. 8. do Pivovarské zahrady Adrianu Kučerovou, Štěpánku Pučálkovou, Borise Prýgla a vynikajícího amerického tenoristu Richarda Troxella. Zpěváky doprovodí orchestr PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Leoše Svárovského.

Doprovodný program

V rámci MHF Český Krumlov 2019 je pro obyvatele i návštěvníky Českého Krumlova připraven zajímavý doprovodný program. V Pivovarské zahradě se 26. července, 2. a 9. srpna otevře velké Letní kino Kooperativy s projekcemi filmových hitů Mamma Mia, Bohemian Rhapsody a dalších. Vstup je zdarma. 

Pořadatelé festivalu připravují ve spolupráci s festivalem Jeden svět také úterní projekce zajímavých dokumentů a čtvrteční promítání oblíbených českých filmů v krásném prostředí Klášterní zahrady a další aktivity pro letní krumlovské dny. 

Jedinečná příležitost k osobnímu setkání s vynikajícími arménskými instrumentalisty a interesantními osobnostmi, členy souboru The Naghash Ensemble of Armenia, se všem zájemcům naskytne 1. srpna od 18:00 v krásném Gotickém sále Prelatury. Vstup je zdarma.

V rámci festivalového programu The Naghash Ensemble of Armenia zahraje 2. srpna od 19:30 v Zámecké jízdárně společně se smyčcovou sekcí Jihočeské filharmonie na koncertě Songs of Exile.

Osobitou festivalovou atmosféru zpestří pouliční muzikanti se svými hudebními produkcemi, které si mohou lidé užít cestou na koncerty. 

Charitativní spolupráce se ZUŠ Jaroslava Ježka

MHF Český Krumlov hostí velká jména domácí i mezinárodní scény a zároveň pomáhá handicapovaným talentům. Z každé zakoupené vstupenky jde 5 Kč na pořízení notového materiálu v Braillově písmu pro zrakově postižené studenty. Vedle části výtěžku z prodeje vstupenek organizační tým připravuje i další formy podpory. V plánu je např. prodej festivalových programů za symbolickou dvacetikorunu, která rovněž půjde ve prospěch ZUŠ Jaroslava Ježka. 

Oficiální web MHF Český Krumlov: www.festivalkrumlov.cz

Autor: Tinková Dana

  • Líbil se Vám tento článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: